Bizimle bağlantı kur

Sağlık

Zerdeçal karışımı glokomu nasıl tedavi edebilir !

Glokomda, göz ve sıvıyı birbirine bağlayan optik sinir veya sinir sinirde çok fazla baskı oluşturan gözdeki sıvı birikimi nedeniyle hasar görür. Bu durumu kontrol altına almanın bir yolu, reçeteli göz damlası kullanmaktır.

Bazı glokom tiplerini tedavi etmenin yaygın bir yolu, göz basıncını düzenleyerek daha fazla görme kaybını önlemeye yardımcı olan göz damlaları kullanmak.
Her ikisi de Birleşik Krallık’ta University College London ve Imperial College London’da yapılan son araştırmalar, bir zerdeçal türevinin, curcumin’in glokomun erken belirtilerini etkili bir şekilde tedavi edebileceğini düşündürmektedir.
Üstelik araştırmacılar, göz damlası kullanarak gözün arkasına pankreatin verilmesine izin veren uygulanabilir bir yöntem olduğunu belirtmektedirler.
Bu zerdeçal türevi kötü şöhrete sahip, ancak ekip tarafından geliştirilen yeni bir teknik, uzmanların bu sorunun üstesinden gelmesine izin veriyor.


Curcumin, glokomdan Alzheimer hastalığına kadar sayısız göz ve beyin koşullarında ortaya çıkan nörodejenerasyonun saptanmasında ve tedavi edilmesinde umut verici bir bileşiktir, bu yüzden göz damlalarında kolayca uygulayabilmek milyonlarca insana yardım edebilir. ”
– Lead study author Prof. Francesca Cordeiro

Araştırmacıların bulguları şimdilerde Bilimsel Raporlar dergisinde yayınlandı.

 

Curcuminin tedavinin özel bir yolu

Glokomdaki ilk etkilerden biri, retina ganglion hücrelerinin, gözün retinasına yakın bir tür nöron veya gözün arkasını çizen doku kaybıdır. Retinal ganglion hücreleri görsel ipuçları alırlar ve sağlıklı görüşlerde kilit rol oynarlar.
Bu hücrelerin kaybı, görme bozukluğuna yol açar, ancak şimdiye kadar, bilim adamları glokom başlangıcında başlangıç evrelerinde retinal ganglion hücre kaybını önleme için uygun bir yol belirlememişlerdir.
Bununla birlikte, yeni çalışmada Cordeiro ve arkadaşları, sıçan modelinde kurkumin göz damlacıklarının retinal hücrelerin kaybını azaltmayı başardıklarını fark ettiler.

Önceki araştırmalar, bu zerdeçal türevinin retinal ganglion hücreleri üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olduğunu, ancak bu durumlarda, maddenin oral yoldan verildiğini göstermiştir.
Bununla birlikte, kurkumin zayıf çözünürlüğe sahip olduğu için ( yani çözünmesi ve zorlukla kan dolaşımına emilmesi anlamına gelir ) oral uygulama yapmak kolay bir başarı değildir.
Bu nedenle, bu zorluğun üstesinden gelmek için araştırmacılar, insan kullanımı için güvenli olan ve bazı göz ürünlerine dahil edilmiş olan özel bir nanokariyer geliştirdiler.
Bu nanocarrier curcumin’in çözünürlüğünü neredeyse 400,000 kat arttırır ve geliştirme aşamasında olan diğer ürünlerden çok daha fazla miktarda madde içerebilir. Dahası, maddeyi göz damlasıyla ihtiyaç duyulduğu yere iletebilir.
İlk olarak, Cordeiro ve ekibi, kurkumin yüklü nanokarrayın in vitro testlerini gerçekleştirdiler ve daha sonra, in vivo olarak, retinal ganglion hücre kaybına yol açan bir sıçan modelinde tekrarladılar.

 

Sağlığa ‘büyük katkı’

Denemeleri başarılı oldu; 3 hafta boyunca günde iki kez yenilikçi göz damlalarını uyguladıktan sonra, bu tedaviyi almayan sıçanların bir kontrol grubunda retinal hücre kaybına kıyasla retinal hücre kaybının önemli ölçüde azaldığını fark ettiler.
Ayrıca ekip, kurkumin yüklü nanocarrierin göz tahrişi veya iltihap oluşturmadığını gözlemlemekten memnuniyet duyuyordu.
Şimdi, araştırmacılar, özel olarak tasarlanmış nano-taşıyıcılar aracılığıyla verilen curcumin’in Alzheimer hastalığını teşhis etmek için de kullanılıp kullanılamayacağını; maddenin, amiloid beta’ya bağlandığı bilinmektedir; bu, Alzheimer’ın beyinde tipik olan anlatımlı birikintileri oluşturan proteindir.
Göz doktorları, nörodejenerasyon bulgularını basit ve noninvaziv bir testle tespit etmek için bir fırsat olabileceğinden “retina’yı görselleştirmenin diğer yollarının yanı sıra, bu göz damlası teşhis yöntemlerini araştırıyoruz” diyor. .”
Cordeiro, “Daha uzun yaşadığımız zaman, glokom ve Alzheimer gibi hastalıklar giderek artıyor” diye ekliyor. “Bulgularımızın, bu yıkıcı hastalıklardan etkilenen insanların hayatlarına yardım etmede büyük katkı sağlayabileceğine inanıyoruz.”

0 kullanıcılar (0 oylar)
Faydalı0
insanlar ne diyor Puan verin
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Puan verin

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Tıkla yorum yap

Mesajını Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir