Bizimle bağlantı kur

Eğitim

Türkiye’de hem çalışmayan hem de eğitim göremeyen genç kadın oranı yüzde 43.6

Avrupa Birliği’nin istatistik müessesesi Eurostat’ın bir gün evvel yayımlanan “çalışmayan, eğitim ve öğrenim görmeyen gençler (NEET)” araştırmasında, AB azası ülkelerin yanı sıra Türkiye, Karadağ, Makedonya, Norveç, İzlanda ve İsviçre’de 18-24 yaş arası gençlerin 2017 senesinde istihdam veyahut eğitime katılım oranları incelendi.
Araştırmaya göre bu 34 ülke içinde “çalışmayan ve eğitim görmeyen” genç nüfusun en yüksek olduğu ülke, yüzde 32 ile Makendoya. Türkiye ise yüzde 30.8 ile ikinci sırada geliyor.
Diğer taraftan Türkiye, çalışmayan ve eğitim görmeyen 18-24 yaş arası kadın nüfusun en yüksek olduğu ülke. Türkiye’de bu yaş aralığındaki kadınların yüzde 43.6’sı ne çalışıyor ne de eğitim görüyor.
Genç kadınların eğitim ve işgücüne katılımının en düşük olduğu ikinci ülke ise yüzde 32.2 ile Makedonya.
Türkiye’de erkeklerde ise bu oran yüzde 18.2 olarak belirlendi.

 

AB ülkeleri içinde İtalya birinci, Hollanda sonuncu

Çalışmayan ve eğitim görmeyen genç nüfusta AB vasatisi ise 14.3 olarak belirlendi. AB ülkelerinde genç erkeklerin 13.9’u, kadınlarınsa 14.7’ü ne çalışıyor ne de eğitim alıyor.
AB azası ülkeler arasında çalışmayan ve eğitim görmeyen genç nüfusun en fazla olduğu ülke ise yüzde 25.7’lik oranla İtalya oldu.
Diğer taraftan İtalya’da bu vaziyetteki kadınların oranı erkeklere mukayese et az farkla da olsa daha düşük çıktı. İtalya’da genç kadınların yüzde 25.4’ü, erkeklerinse yüzde 26.1’i ne çalışıyor ne de eğitim alıyor.
AB ülkeleri içinde en düşük oranda çalışmayan ve eğitim almayan gence sahip ülke ise yüzde 5.3 ile Hollanda oldu. AB azası olmayan İzlanda ise genel sıralamada yüzde 4.1’lik oranla en iyi vaziyetteki ülke olarak belirlendi.

0 kullanıcılar (0 oylar)
Faydalı0
insanlar ne diyor Puan verin
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Puan verin

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one