Bizimle bağlantı kur

Sağlık

Sigara ve diyabet Beyinde kalsiyum birikimi için risk faktörü

Hollanda’dan gelen yeni demans araştırması, sigara ve diyabetin, beyinde hafızada önemli bir yer tutan kalsiyum birikimi ile ilişkili olduğunu ortaya koydu.

Radyoloji dergisinde yayınlanan bir raporda, araştırmacılar hafıza problemleri olan hastaların beyin BT incelemelerini nasıl analiz ettiklerini anlatıyorlar.
Hollanda’daki Utrecht Üniversitesi Tıp Merkezi’nde Geriatri Anabilim Dalı’ndan başrol yazarı Dr. Esther J.M. de Brouwer’a göre, “Hipokampüste kalsifikasyonların özellikle yaşla birlikte yaygın olduğunu biliyoruz.”
O ve meslektaşları, ilerleyen yaşın yanı sıra, diyabet ve sigara içmenin hipokampüste kalsiyuma ya da kalsifikasyonlara da bağlı olduğunu bulmuşlar.

Demans ve hipokampus

Hipokampus beyinde kısa ve uzun süreli bellek için önemli bir yapı olduğundan, dünya çapında yaklaşık 50 milyon insanı etkileyen bir hastalık olan demans üzerine çok fazla araştırmaya konu olmuştur.
Bu araştırma, örneğin, demansın ana nedeni olan Alzheimer hastalığının erken gelişimi sırasında hipokampusun “hasara karşı özellikle savunmasız” olduğunu göstermiştir.

Demansın diğer nedenleri arasında beynin kan akışının zarar görmesi, Lewy cisimcikleri denilen anormal proteinlerin birikmesi ve iltihaplanma yer alıyor.
Bununla birlikte, Dr. de Brouwer ve ekibi, hipokampus ile ilgili şu demans araştırmasının, kan beslemesindeki anormalliklere veya bunları besleyen vasküler sisteme karşı beyin hücrelerinin ve dokuların dejenerasyonuna odaklanma eğiliminde olduğunu belirtmektedir.
Bilim adamlarının bulguları önemli olabilir çünkü “kalsifikasyonlar vasküler kökenli olabilir” fikrini destekliyorlar.

Yeni tip CT taraması

Çalışmanın ayırt edici özelliği, “multiplanar beyin BT taraması” olarak bilinen yeni bir tarama türünden faydalanabilmesidir.
Bu tip BT taraması radyologların hipokampüste kalsiyum birikimi ile koroid pleksus gibi komşu yapılarda farklılaşmasını sağlar.
Dr. De Brouwer, bu tarama tipinin “hipokampusu farklı anatomik düzlemlerde, örneğin yukarıdan aşağıya, sağdan sola ve önden arkaya doğru görmeyi mümkün kıldığını” açıklamakta.
Ekip, 2009-2015 yılları arasında Hollanda’da bir hastane hafıza kliniğine katılan yaklaşık 2.000 kişilik multiplanar beyin BT incelemelerini inceledi. Hastaların yaşları 45 ile 96 arasında değişmektedir. Yaş ortalaması 78 idi.
BT taramaları, bilişsel işlevlerin değerlendirilmesini de içeren tanı testlerinin bir parçası olarak gerçekleştirilmiştir.
Araştırmacıların çalışmaları için akıllarında iki hedef vardı. Bunlardan bir takımı, sigara, diyabet, yüksek tansiyon ve hipokampal kalsifikasyon gibi damarsal sorunlara neden olduğu bilinen risk faktörleri arasındaki herhangi bir bağlantıyı araştırmaktı.
Çalışmanın diğer amacı, hipokampusta kalsiyum birikiminin bilişsel işlev üzerinde bir etkisinin olup olmadığını keşfetmekti.

Sigara ve şeker hastalığının muhtemel risk faktörleri

BT taramalarını analiz ettiğinde, bilim adamları tüm çalışma katılımcılarının yüzde 19’unun hipokampüslerinde kalsifikasyon olduğunu buldular.
Ayrıca “ileri yaş,” sigara ve diyabet “hipokampal kalsifikasyon varlığı ile ilişkili olduğunu keşfettiler.”
Çalışma tasarımı, bilim adamlarının sigara ve diyabetin hipokampal kalsifikasyon riskini artırdığından emin olmalarını sağlamamıştır.
Ancak Dr. de Brouwer, “sigara ve diyabetin risk faktörleri olduğunu düşünüyorlar” diyor.
Hipokampal kalsifikasyonların vasküler hastalıkların ayırt edici bir özelliği olduğunu gösteren kanıtlar var ve “sigara ve diyabetin kardiyovasküler hastalık için risk faktörleri olduğu iyi bilinmektedir” diye ekliyor.

Bilişsel işlevlere bağlantı yok

Ekip, çalışmanın hipokampüste ve bilişsel işlevde kalsiyum birikimi arasında hiçbir bağlantı bulamadığı konusunda kafa karıştırdı.
Dr. de Brouwer, bunun yöntem ve tasarımının bazı kısıtlamalarından kaynaklandığını ileri sürmektedir.
Örneğin bir kısıtlama, sağlıklı deneklerin “kontrol grubu” bulunmamasıydı; Tüm katılımcılar bir hafıza kliniğinde hastalardı ve kognitif bozukluktan vasküler demansa ve Alzheimer hastalığına kadar değişen bozukluklar vardı.
Bir başka açıklama, hipokampüste birkaç katman olduğu gerçeğinde yatmakta, “ve çalışmada bulunan kalsifikasyonların bellek depolama için önemli olan hipokampal yapıya zarar vermemesi olasıdır” diyor Dr. de Brouwer.
O ve meslektaşları şimdi, hipokampüste kalsiyum birikiminin kognitif işlevi nasıl etkileyebileceğini daha iyi anlamak için diğer grupları da kapsayacak şekilde araştırmayı genişletiyor.

0 kullanıcılar (0 oylar)
Faydalı0
insanlar ne diyor Puan verin
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Puan verin

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Tıkla yorum yap

Mesajını Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir