Bizimle bağlantı kur

Otomotiv

Porsche, Saf Elektrikli Mission E Aracının Adını Belirleri: Taycan

Geçtiğimiz yıl Porsche, Tesla Model S modeline rakip gibi görünen tamamen elektrikli dört kapılı Mission E’nin üretim versiyonunu piyasaya sundu. Ancak, bu çekici ve gizemli lakaba sadık kalmak yerine, Volkswagen’in sahip olduğu performans otomobil üreticisi Porsche Mission E modeline yeni bir isim : Taycan.
Otomobil üreticisinin 70. yıldönümünü kutlayan bir etkinlikte duyurulan isim, kabaca, şirketin tepesinin kalbinde güçlü atlara atıfta bulunan “canlı genç at” a çeviriyor. Ayrıca, “tie-con” olarak telaffuz ediliyor , ancak muhtemelen ömür boyu yanlış anlaşılmalara mahkum bir isim seçtiler.

 

Porsche AG başkanı Oliver Blume yaptığı açıklamada “Yeni elektrikli Porsche spor otomobilimiz güçlü ve güvenilir; Uzun mesafeleri sürekli olarak kapsayabilen ve özgürlüğü temsil eden bir araç ”diyor.

İnternet ortamında Porsche’nin yeni ismi gündeme oturmuş vaziyette. Birçok otomobil sever Taycan ismini komik bulmuş. Porsche bu isim seçiminde alay konusu olmaktan kurtulamadı.

2019’da piyasaya sürülecek olan Taycan, 600 beygir gücünden fazlasını elde eden iki elektrikli motor (biri önde ve diğeri arkada) ve 3,5 saniyeden daha kısa sürede 0’dan 100 km/sa hıza sahip. Otomobil ayrıca 480 milin biraz altında yol katedebiliyor ve Avrupa’nın hızla büyüyen hızlı şarj ağlarıyla da uyumlu halde.
Porsche, Volkswagen Grubunun bir parçası ve kurumsal ortakların birçoğu gibi, 2015’te patlak veren büyük çaplı emisyon skandalıyla ismi zedelenmişti. Şirket, bu yaz 22.000 dizel SUV’u “yenilgi” olarak adlandırdığını hatırlattı. Emisyon testlerini yapmak için kullanılan cihazlar bu hatada nitekim başrolü oynadılar. Ülkeler ve diğer otomobil üreticileri giderek elektrikli araçlara doğru ilerledikçe, piyasanın bu bölümünde büyük bir baskıyı kaldırmak üzere. Hem Porsche hem de elektrikli araçların hayranları için, Taycan yeterince yeterli bulunmadı gibi, bir 007 bond filmi gibi bir şey olsa bile.

 

0 kullanıcılar (0 oylar)
Faydalı0
insanlar ne diyor Puan verin
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Puan verin

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Tıkla yorum yap

Mesajını Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir