Bizimle bağlantı kur

Bilim

Pangea’da ki evini nasıl bulabilirsin ?

Geçmiş zamana ya da dünyanın tersine doğru adım atın..

Kıtalar olmadan önce Pangaea vardı. İki yüz milyon yıl önce, muazzam kara kütlesi parçalanmaya başladı ve biz o zamandan beri ayrılmaya başladık ancak bu harita aracı, bir şehrin hangi noktada bulunduğunu bulmanıza yardımcı oluyor.

Bu eski dünya aracı, zamanın çeşitli noktalarında ki dünyanın dönen bir görünümüdür. Zaman periyodunu (“Dünya 750 milyon yıl önce neye benziyordu?”) Ya da “ilk çok hücreli yaşam” ya da “ilk böcekler” gibi olaya göre arama yapabilirsiniz. Pangaea’da nerede yaşayacağınızı öğrenmek için, Adresinizi girin ve en sağdaki seçeneklerden “Pangea supercontinent” öğesini seçin.

Mesela benim Türkiye’de ki memleketim, göründüğü gibi, hala duruyordu. Fakat şu anki konumum, bir tarafta kuzeydoğu Avrupa ve diğer tarafta afrika’nın bulunduğu bir arazi şeridi üzerinde.

Zamana göre geri gitmek yeterli değilse, Antipodes haritası bir konum girmenize ve Dünya’daki tam yerini bulmanızı sağlıyor. Türkiye’de ki yerimin antipodu, Yeni Zelan’da yakınlarında Büyük okyanus üzerine düşmekte, memleketim antipodu ise yine Yeni Zelan’da ya yakın ancak yaşadığım yere göre biraz daha uzağında büyük okyanus üzerinde kalmakta.

Sizde altı çizili bağlantılara tıklayarak milyonlarca yıl önceki adresinizin konumunu görebilirsiniz…

 

0 kullanıcılar (0 oylar)
Faydalı0
insanlar ne diyor Puan verin
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Puan verin

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Tıkla yorum yap

Mesajını Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir