Bizimle bağlantı kur

Bilim

NASA neden en güçlü uzay teleskopunu dipten çıkarmak için uğraşıyor?

Yirmi yılı aşkın bir süredir, NASA şimdiye kadar yaratılmış olan en güçlü uzay teleskobu olarak dünyaya 1 milyon mil uzaklıkta yaşayacak ve uzak Evrenin gizemlerini çözecek teknolojik bir başyapıt olarak selamlandığını teleskobunu sessizce geliştiriyor.

James Webb Uzay Teleskobu (JWST), Big Bang’den hemen sonra hayata başlayan ilk yıldızlar ve galaksilerden ışık toplayabilecek 25 metrelik altın bir aynaya sahip olacak. Ancak uzay ajansı, teleskopu yerden kaldıramıyor gibi görünüyor.
2011’den bu yana NASA, bu Ekim ayında JWST’yi başlatmayı umuyordu. Ancak Haziran ayında, uzay ajansı projenin 2021 Mart’ına kadar lanse edilmeyeceğini ve NASA’nın şu an bütçelediğinden milyonlarca dolar daha fazla gerektireceğini açıkladı.

Program gecikmeleri ve maliyet aşımları geçmişi ile tanımlanmış olan programa bir başka kötü bir durum daha görünüyor. JWST aslen 1996’da beklenen bir lansmanla 1996’da 1 milyar dolarlık bir teleskop olarak düşünülmüştü. O zamandan bu yana, projenin kapsamı şekillenmiş: toplam kullanım ömrü maliyeti 9.66 milyar dolar civarında. Planlanandan on yıldan daha uzun bir süre sonra başlatılacak. Şimdi, birçok kişi projenin sorunları için suçlanacak birini arıyor.
Son aylarda, odağın çoğu teleskopun ana yüklenicisi Northrop Grumman’ın etrafında toplandı. JWST’nin ana bileşenleri şu anda şirketin Güney Kaliforniya’daki tesislerinde toplanıyor. Ancak, Northrop Grumman’da son birkaç ay boyunca birçok insanın hataları teleskopun gelişimini durduracaktır: Bir test sırasında yanlış voltaj uygulandığında, bir yakıt valfini temizlemek için yanlış bir solvent kullanıldı. Yakın tarihli bir duruşmada, Kongre üyeleri, yüklenicinin hatalarından dolayı paranın önüne geçmesi gerektiğini savunarak Northrop Grumman’ı zorlamıştı. “Bu, şimdiye kadar gördüğüm en büyük iş ve mükellefler buralarda harcanıyor” diye konuşan Dana Rohrabacher (R-CA), Northrop Grumman’ın duruşmadaki CEO’suna yaptığı açıklamada bu.

Northrop Grumman basit bir günah keçisi, ancak birçok uzman, JWST’nin sıkıntılarının suçlanmasının planlama aşamasında başladığını savunuyor. JWST çok benzersiz ve karmaşık olduğu için, NASA, ne kadar maliyete mal olacağı veya ne kadar sürede inşa edileceği konusunda gerçekçi tahminlere sahip değildi. “Gezegende, başladığında JWST’nin nasıl inşa edileceğini bilen hiç kimse yoktu. Bu bilgi mevcut değildi, ”bir uzay politikası danışmanlık ajansı olan PoliSpace’in kurucusu olan Jim Muncy, anlatıyor. “Maliyet için iyi bir inanç tahmini ile gelmeyi denediler, ancak daha önce yapmadığınız için ne kadar tutacağını gerçekten bilmiyorsunuz.”
JWST için tasarım ilk olarak 2001 yılında Ulusal Bilim, Mühendislik ve Tıp Akademileri tarafından NASA’ya önerildi. Daha sonra Yeni Nesil Uzay Teleskobu olarak bilinen konsept, akademilerin decadal araştırmasında en öncelikli konu olarak kabul edildi. Her 10 yılda bir, bilim camiasının hükümetin finanse etmesini istediği projeleri detaylandırıyor. O zamanlar akademiler 1 milyar dolarlık bir fiyat etiketi tahmin ediyorlardı. Bir uzay danışmanlık firması olan NexGen Space LLC’nin başkanı ve Trump yönetiminin NASA geçiş ekibinin eski bir üyesi olan Charles Miller, “JWST’yi birinci günden başlatan tüm süreç temelde hatalıydı” diyor. “Bir grup bilim insanı, en zorlayıcı bilimi, herhangi bir anlayışa ya da maliyete gerçek bir dayanak olmadan seçti.” diyor.

NASA, uzay aracı maliyetlerini eleştirel olarak az tahmin ederek uzun zamandır sıkıntı çekiyor.

Hubble Uzay Teleskobunun, başlangıçta 200 milyon dolara mal olacağını tahmin etmişlerdi ve geliştirildiği süre boyunca 1.2 milyar dolarlık bir maliyete neden oldu. Ardından, aynasının, masrafları milyarlarca dolar daha fazla olan birden fazla düzeltmeye ihtiyacına da gerek vardı. NASA’nın müfettiş generali tarafından hazırlanan yakın tarihli bir rapor, NASA’nın kronik öngörüsünün bir suçlusu olduğunu belirtti: bir iyimserlik kültürü. Maliyetleri arttıkça finansman almaya devam eden JWST için de durum böyle. Kongre, kalkınma bütçesini 8 milyar dolarla kapattı, ancak milletvekillerinin hala teleskopun yeni bütçe aşımlarını finanse etmesi bekleniyor.

Üretim işlemindeki bir diğer faktör de, JWST için gerekli olan tüm teknolojinin, tasarım aşamasında yaratılmamış olması. NASA mühendisleri teleskopun inşası başlamadan önce 10 teknolojiyi icat etmek zorunda kaldılar. Bunlar arasında teleskopu uzayda düzgün bir şekilde konumlandıran bir yazılım ve aracın güneş ışığının malzemesi, uzay aracının aşırı ısınmasını engelliyordu. Miller, “Yeni teknolojiler keşfettiğiniz her an, hayal edebileceğinizden çok daha maliyetli olacak” diyor. “Tüm süreç geçmişe göre kaldı. Önce teknolojileri icat etmeli ve sonra teleskopu icat etmelisin. Ama karar verdiler: “Bunu yapacağız. Şimdi 10 teknolojiyi icat edelim. ”Bu sürece başladıklarında büyük bir belirsizlik vardı.”

Bugüne kadar hızlı ilerlemek ve bu eksik değerlendirmelerin sonucu her yeni gecikmeyi daha da acıtıyor. Northrop Grumman, sadece JWST üzerinde çalışan özel bir takım ekibi kullandığı için, her küçük hata büyük işçilik maliyetleri anlamına geliyor; sadece birkaç ay gecikme milyonlarca dolar. Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nde bir astrofizikçi olan Grant Tremblay, şunları söylüyor: “Bu program son derece karmaşıktır. “Birçok yerleşik içsel risk ve gecikme için daha fazla fırsat var. Ve sonra bir gecikme olduğunda, bu gecikmeler daha uzun ve daha pahalıya mal olacak. Daha fazla gecikme çağrısı yaratabilirler. ”
Northrop Grumman, şu anda NASA ile “maliyet artı” sözleşmesi olarak bilinen şeyin tadını çıkarıyor. Bu, yüklenicinin bu teleskopu inşa etmek için gerekli olan her şey için devlet tarafından geri ödeneceği anlamına geliyor. Uzay aracını inşa etmek ve test etmek için gereken personelden, her şeyi bir araya getirmek için yaratılması gereken tesislere ve donanıma. Ayrıca, bütçeyi aşarsanız, hükümet masrafları karşılayacak demektir.
Yüklenicilerin hata yapmak için büyük çapta caydırıcılık yapmıyor olması nedeniyle, birçoğu programların daha pahalı hale getirilmesi için eleştirdiği bir tür sözleşme yöntemidir. Kongre belki bir başka sözleşme yönteminin daha iyi olup olmayacağını veya Northrop Grumman’ın maliyetin kendisi için ödeme yapması gerekip gerekmediğini merak etti. Northrop Grumman’ın özellikle isteksiz olduğu bu öneri. Northrop Grumman’ın CEO’su Wes Bush, “Bunun bizim görüşümüz, NASA ve Northrop Grumman arasındaki ilişkiyi önemli ölçüde engelleyecek ve bozacak olan bu program üzerinde sabit fiyatlı bir ilişki oluşturacaktır” dedi.

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonuna mürettebat ve kargo göndermek gibi şeyler için son zamanlarda sabit fiyatlı müteahhitlik uygulamasına başladı. Yüklenicilerin maliyetlerinin tamamı için geri ödeme yapmak yerine NASA, bir şirketin hizmetini satın alarak, programın geliştirilmesine sabit bir miktar para yatırıyor. Şirket, kendi parasını herhangi bir maliyet aşımına harcamaktan sorumludur. Uzmanlar, böyle bir iş yapma yolunun JWST’nin yapımı için işe yaramayacağını söylüyorlar. Sabit fiyat genellikle daha sonra kar etmek için kullanabilecekleri bir sistem geliştiren şirketler için en iyisidir. “JWST gibi bir alet bir defalık bir şey,” Laura Forczyk, bir uzay danışman ve uzay araştırma ve danışmanlık firması Astralytical sahibi ve anlatıyor. “Northrop Grumman bu maliyet artı sözleşmesine sahip değilse, bağımsız olarak bundan sonra para kazanamazlardı.”
Bir maliyet artı sözleşmesi olmadan, JWST gibi yepyeni bir teknolojinin geliştirilmesine başlamak, Northrop Grumman için büyük bir kumar olurdu. “Hükümet daha önce hiç yapmadıkları kesinlikle yeni bir şey yapıyor. Bir yüklenici, yeni bir şey yapıyor ve onlar tam anlamıyla bunu nasıl yapıyorlar bilmiyorum ve bu ilerledikçe onu anlamaya böylece maliyet artı sözleşmesi kullanmak mantıklı,” diyor Munch.

Yine de, Northrop Grumman maliyet aşımlarından kaynaklanan yankılara maruz kalabilir. Şirket, JWST’deki kârlarını kaybetmeyi düşünebileceğini söyledi. Maliyet artı sözleşmeler yoluyla, yüklenicilere, görevin ne kadar iyi olduğuna bağlı olarak çeşitli ödül ücretleri verilir. Northrop Grumman’ın CEO’su, misyonun başarısızlığa uğraması durumunda ödül ücretlerini kaybetmeyi düşüneceğini söyledi.
Elbette, JWST’nin başlangıçtan, potansiyel insan başarısızlıklarını hesaba katan katı bir tahminin olması halinde, bu durumun çoğu önlenebilirdi. Şimdi, JWST’in bütçe aşımları, diğer büyük bütçeli görevlerin geleceğini tehlikeye atıyor. Örneğin, NASA zaten bütçe üzerinde çalışan başka bir büyük uzay teleskobu, WFIRST, geliştirilmesi üzerinde çalışıyor. Trump yönetimi maliyetleri yüzünden WFIRST’i iptal etmeyi önerdi ve JWST, NASA’nın astrofizik bütçesini en az birkaç yıl boyunca domine etmeye devam edeceğinden, projeye finansman sağlamak artık daha zor olabilir. Bu arada NASA, JWST ile olanları önlemek için gelecekteki diğer teleskop projelerinin maliyetlerini de sınırlandırmaya çalışıyor.
Gözlemciler, JWST’in balonlama bütçesi endişe verici olsa da, perspektifi korumak önemlidir: NASA’nın bütçesi nispeten küçüktür. Ajans, yıllık federal bütçenin yaklaşık yüzde 1’ini, yaklaşık 19 milyar dolar alıyor ve astrofizik, bunun 1 milyar doları aştı. NASA, maliyet aşımlarını deneyimleyen tek hükümet ajansı da değil. Örneğin, Savunma Bakanlığı, tek bir uçak olan F-35 avcı uçağının geliştirilmesinden en az 100 milyar dolar daha fazla para cezasına çarptırıldı. Nihayetinde, JWST Evrenin doğuşunu görmek için ödenecek küçük bir bedel olabilir. Tremblay, “JWST, ABD’li tüketicilerin yılda bir kez patates cipsi üzerinde geçirdikleri zamana kadar yıldızların doğuşuna şahit olacak” diyor.

0 kullanıcılar (0 oylar)
Faydalı0
insanlar ne diyor Puan verin
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Puan verin

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Tıkla yorum yap

Mesajını Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir