Bizimle bağlantı kur

Teknoloji

Microsoft ve Google ARM Üzerinde Çalışıyor

Microsoft ve Google, Chrome’un ARM sürümü için güçlerini birleştiriyor!

Eğer Google Chrome tarayıcısını Windows 10 yüklü ARM temelli bir bilgisayar üzerinde kullanmayı denediyseniz, tarayıcının kullanım deneyiminin hiç de iyi olmadığını fark etmişsinizdir. Lenovo Miix 630 üzerinde tamamen kullanılmaz olan tarayıcı, Snapdragon 850 ile gelen Samsung Galaxy Book2’de çok daha iyi ancak tarayıcının gidecek daha çok yolu var.

Bunun sebebi, tüm x86 temelli programlarının ARM işlemcilerde emülasyon aracılığı ile çalıştırılıyor olması. ARM destekli programlar geliştiriliyor, Microsoft ise ARM64 Yazılım Geliştirme Kiti’ni kullanıma sunmuş halde. Bu sebeple Win32 uygulamaları yeni platformda kolayca çalıştırılabiliyor. Ancak uyumlu programlar arasında olmayan ve sadece x86 desteği bulunan en büyük isim dikkat çekici: Google Chrome.

Bu durum, değişmek üzere. 9to5Google tarafından ortaya çıkarılan bulgulara göre Microsoft çalışanları, Google Chrome’un da temel aldığı Chromium açık kaynak projesine katkıda bulunmaya başladı. Bu çalışmalardan birinin başlığı “Windows ARM64 desteğini Chromium Paketi’ne ekleme” ve “Windows ARM64 ABI desteğini V8’e ekle” gibi dikkat çekici ifadeler içeriyor.

Bu, elbette ki Chrome’un yakın zamanda derhal Microsoft Store’da boy göstereceği anlamına gelmiyor. Hatta tam tersine bu gelişme, Microsoft’un uygulama marketindeki “tarayıcıların EdgeHTML render motorunu kullanma zorunluluğu” kuralına ters bir durum oluşturuyor. Google’ın ise tarayıcısında EdgeHTML’i kullanmaya niyetli olmadığı açık.

Microsoft’un Google’a ARM platformuna yardımda bulunması ne olursa olsun ilgi çekici bir durum ve bu, çok farklı sonuçları da doğurabilir. Aynı zamanda bu, Microsoft’un Chrome’un işletim sistemi adına göz ardı edilemez bir öneme sahip olduğunun farkında olduğunun göstergesi. İnternette birçok sahte Chrome uygulaması kol geziyor ve Microsoft için Chrome’u Microsoft Store’dan yasaklamak bu sebeple büyük bir güvenlik sorununu doğurabilir.

Sonuç ne olursa olsun, 2019 yılında ARM platformu üzerinde yüklü Windows işletim sistemi üzerinde çalışan Google Chrome’a şahit olmamız oldukça olası. Qualcomm’un Snapdragon Teknoloji Zirvesi sadece birkaç hafta uzaklıkta, bu sebeple yakın zamanda bu konu hakkında daha fazla bilginin ortaya çıkacağını söyleyebiliriz.

0 kullanıcılar (0 oylar)
Faydalı0
insanlar ne diyor Puan verin
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Puan verin

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one