Bizimle bağlantı kur

Bilim

Mars’ta (muhtemelen) göl bulundu…

Kızıl Gezegen’in güney buz tabakalarının altındaki bir göl, yaşam bulmak için en iyi yer olabilir.

 

Mars gezegenin güney buz tabakalarının altında gizli ve geniş sıvı su gölü buldu. Daha önce Mars’ta çok küçük, geçici miktarda suyla ilgili çok tartışılmış ipuçları vardı. Ancak onaylanırsa, bu göl sıvının uzun süreli ilk keşfini işaret ediyor.
West Lafayette, Ind’deki Purdue Üniversitesi’nden gezegen bilimci Briony Horgan, “Bu, potansiyel olarak gerçekten büyük bir kanıt” diyor. “İnsan hayatının Mars’ta yaşayabileceği başka bir tür habitattır.”
Göl, yaklaşık 20 kilometre ancak 1.5 kilometre katı buzun altında su gömülü.
Orosei ve meslektaşları, Avrupa Uzay Ajansı’nın yörüngesindeki Mars Express uzay aracından üç yıldan uzun süren gözlemleri birleştirerek gölü gördü. Mars Zemini ve İyonosfer sondajı için Gelişmiş Radar’ı temsil eden geminin MARSIS aleti, yüzeyinin altında ilerlemek için gezegendeki radar dalgalarını hedef aldı.

Bu dalgalar buzdan geçtikçe, buzullara gömülmüş farklı malzemelerden sıçradılar. Yansımanın parlaklığı, bilim insanlarına yansıtan malzemeyi anlatıyor. Sıvı su, buz ya da kayadan daha parlak bir yankı yapıyor.
Mayıs 2012’den Aralık 2015’e kadar 29 adet radar gözlemini birleştiren MARSIS, Mars’ın güney kutbunun yakınındaki buz tabakalarında çok daha az yansıtıcı alanlarla çevrili parlak bir nokta ortaya koydu. Orosei ve meslektaşları, parlak nokta için diğer ayrıntıları da düşünüyorlar, örneğin kağıdın tepesinde bulunan bir karbondioksit buz tabakası varsayımından sıçrayan radar gibi, ama bu seçeneklerin ya aynı radar sinyalini üretmediğine ya da fiziksel olarak çok fazla çaba göstermediğine karar verdiler. muhtemel.

Bu bir seçeneği bıraktırdı: Bir sıvı su gölü. Antarktika ve Grönland’daki buzun altındaki benzer göller de aynı şekilde keşfedilmiştir.
Orosei, “Yeryüzünde, bunun suyun olduğu sonucuna kimse şaşırmazdı” diyor. “Fakat Mars’ta aynı şeyi göstermek çok daha karmaşıktı.”

Göl muhtemelen saf su değildir. Buz tabakasının altındaki sıcaklıklar –68 ° C civarında ve o kadar buzun basıncı altında bile saf su orada donar. Fakat suda çözünmüş bir çok tuz donma noktasını düşürebilir. Sodyum, magnezyum ve kalsiyum tuzları, Mars’ta başka yerlerde bulunmakta ve bu göl sıvısının korunmasına yardımcı olabilir. Havuz ayrıca sudan daha fazla çamur olabilir, ama bu hala yaşanabilir bir ortam olabilir, diyor Horgan.

Daha önce, bilim adamları Marsta kir altında geniş bir katı su buz tabakası keşfetmişlerdi. Ayrıca sıvı suyun uçurum duvarlarından aşağı aktığına dair ipuçları da vardı, ancak bunlar küçük kuru çığa dönüşebilir. Phoenix inişçisi, 2008 yılında kuzey kutbunun yakınındaki bir yerde donmuş su damlacıklarına benzeyen şeyin ne olduğunu gördü, fakat su, karadan kendisi tarafından eritilmiş olabilirdi.

NASA’nın gezegen koruma görevlisi Lisa Pratt, “Eğer bu [göl] onaylanırsa, Mars’ın günümüzde yaşanabilirliğini anlamada önemli bir değişiklik olur” diyor.
Orosei, yeni keşfedilen gölün derinliğinin bilinmemekle birlikte, hacminin Mars’taki daha önceki herhangi bir sıvı su işaretini hala cüceltiğini söylüyor. MARSIS için gölün farkına varması için gölün en az 10 santimetre derinlikte olması gerekiyor. Bu, en az 10 milyar litre sıvı su içerebileceği anlamına gelir.

Mars’ta buz altı gölleri ilk olarak 1987’de öne sürüldü ve Mars Express, 2003’te Kızıl Gezegen’in etrafında dönen Mars Express’in başlamasından bu yana arama yapıyor. Kendisini gölün varlığına gerçekten inandırmak için yeterli veri toplamak için ekibi on yıldan uzun sürdü.
İlk birkaç yıllık gözlemler için, uzay aracının yerleşik bilgisayarındaki sınırlamalar, verileri Dünya’ya geri göndermeden önce ekibi ortalama yüzlerce radar darbesine zorlamıştı. Bu strateji bazen gölün yansımalarını iptal etti, Orosei diyor ki; bazı yörüngeler üzerinde, parlak nokta görünürdü, diğerleri üzerinde, öyle değildi.


2010’ların başında, ekip verileri saklamasına ve Dünya’ya daha yavaş geri göndermesine izin veren yeni bir tekniğe geçti. Daha sonra, Ağustos 2015’te, gözlem kampanyasının sona ermesinden aylar önce, denemenin ana araştırmacısı, Roma Sapienza Üniversitesi’nden Giovanni Picardi beklenmedik bir şekilde öldü.
Orosei, “İnanılmaz derecede üzücü” dedi. “Tüm verilere sahiptik ama liderliğimiz yoktu. Takım kargaşadaydı. ”
Lakin Lakewood, Colo’da bulunan Gezegensel Bilim Enstitüsü’nden gezegen bilim adamı Isaac Smith, “gölü keşfetmek, azim ve uzun ömürlülüğün kanıtıdır” diyor ve ekliyor: “Herkesin bakmasını bekledikten sonra, bu takım aramaya devam etti.”

Ama hala şüpheye yer var.

 

Radar çalışması
Mars Express orbiterinden ışınlanan buzdan geçen radar tarafından tekrarlanan geçişler, Mars’ta gizli bir gölü ortaya çıkarır. Renkleri daha mavileştirir, yansıttığı malzemeden radar yansımasını daha parlak hale getirir. Ortadaki siyah renkte özetlenen mavi üçgen, iddia edilen göldür.
 

R. Orosei et al / Bilim 2018

Mars Express’in göremeyeceği kadar küçük göller de mevcut olabilir, belki de buzun altında birbirine bağlı kanallardan oluşan bir ağ oluşturur.

0 kullanıcılar (0 oylar)
Faydalı0
insanlar ne diyor Puan verin
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Puan verin

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Tıkla yorum yap

Mesajını Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir