Bizimle bağlantı kur

Bilim

Jüpiter’in düşündüğümüzden 12 tane daha fazla uydusu var, bir ‘oddball’ da dahil…

Gökbilimciler, uyduların varlığını doğruladılar ve Jüpiter’in toplam uydu sayısı 79’a çıktı…

Jüpiter’in çevresi her zaman kalabalıktı, ama dev gezegenin etrafında 12 yeni uydunun keşfi onu daha ilgi çekici kılıyor.
Bir takım astronomlar, 2017 baharından beri düzinelerce yeni dış uyduyu gözlemlemek için çalışıyor ve Jupiter’in toplam uydu sayısını 79’a taşıyor.
Uluslararası Astronomi Birliği’nin Küçük Gezegen Merkezi’ndeki Gareth Williams, “Bir nesnenin aslında Jüpiter’in etrafında dönen bir nesnenin doğrulanması için birkaç gözlem yapılması gerekiyor.” “Yani, tüm süreç bir yıl sürdü.”
Yeni uyduların duyurusu 17 temmuz 2018 Salı günü Uluslararası Astronomi Birliği Minor Planet Elektronik Dairesinde yayınlandı.
Avrupalı, Ganymede, Io ve Callisto veya duymuş olabileceğiniz Galile uydusundan çok daha fazla uydu yörüngede. Yeni uyduların dokuzu, bir zamanlar daha büyük bedenleri olan bir dizi çarpışmanın ardında olduğu düşünülen uzak uyduların uzak bir sürüsünün yörüngesinde.

Yeni keşfedilen uydunun yörüngeden ikisi dış grup ve Galile uydusu arasında kalan bir grupla. Bu kozmik kliğin, birbirinden ayrılan tek bir büyük uydunun parçaları olduğu düşünülmekte.
Uyduların çoğu, büyük asteroitler kadar, çap olarak bir ile üç kilometre arasında (bir milden iki milin yaklaşık üçte ikisi) ölçülüyor.
Dış gruptaki yeni uydulardan biri, geçen sene uyduları ilk defa gören ekibi yöneten Carnegie Institution of Science’taki astronom Scott Sheppard’a göre özellikleri benzersiz.

Sheppard, “Bizim diğer keşifimiz gerçekten çok garip ve başka bilinen bir Jovian uydusuna benzemeyen bir yörüngeye sahip. Aynı zamanda Jüpiter’in en küçük bilinen uydusu, çapı 1 kilometreden az.” diyor..

Önerilen isim Valetudo olan uydu, dış gruptaki diğer tüm uydulardan farklı olarak Jüpiter’in dönüşüyle aynı yönde yörüngede.
Sheppard, “Bu kararsız bir durum.” diyor. “Kafaya çarpışmalar hızla parçalara ayrılacak ve nesneleri toz haline getirecektir.”
Neyse ki, bu dış uydularla olan uçucu trafik durumu, Dünya’nın ötesindeki yaşam arayışında hızlı bir şekilde birincil hedef haline gelen Europa’nın istikrarlı yörüngesinden çok uzak.

0 kullanıcılar (0 oylar)
Faydalı0
insanlar ne diyor Puan verin
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Puan verin

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Tıkla yorum yap

Mesajını Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir