Bizimle bağlantı kur

Teknoloji

Google’a AB tarafından 5 milyar dolarlık rekor ceza

Google, Android antitröst ihlalleri nedeniyle AB tarafından 5 milyar dolarlık rekor bir cezaya çarptırıldı…

AB, Google Chrome ve Android arama uygulamalarının durdurulmasını zorunlu tuttu…

Google, AB düzenleyicileri tarafından antitröst yasalarını ihlal ettiği için rekor kıran 4,3 milyar avro (5 milyar dolar) para cezasına çarptırıldı. Avrupa Komisyonu, Google’ın Android pazardaki hakimiyetini üç temel alanda kötüye kullandığını söyledi. Google, arama motorunu ve Chrome uygulamalarını işletim sistemine paketlemişti. Google’ın, telefon üreticilerinin Android’in tıkızdaki sürümlerini çalıştıran cihazlar oluşturmasını ve Google Arama uygulamasının yalnızca el cihazlarında paketlenmesi için “belirli büyük üreticilere ve mobil ağ operatörlerine ödeme yapılmasını” engellediği de iddia edilmekte.
Avrupa Komisyonu şu anda Google’ın “yasadışı davranışı, kararın 90 günü içinde etkili bir şekilde sona erdirmesini” istemekte. Bu, Google’ın, Google’ı sunmak için Chrome ve Google Arama’yı önceden yüklemesini önlemek için üreticilerin zorlamasını durdurması gerektiği anlamına geliyor. Google’ın, telefon üreticilerinin Android’in çatallı sürümlerini kullanmasını engellemesi de gerekiyor. Komisyon, Google’ın “Android çatallarının teknik hatalardan etkileneceği veya uygulamaları destekleyemeyeceğine dair güvenilir bir kanıt sunmadığını” belirtti. AB’nin uygulamaya bakmaya başladığı sırada, Google’ın uygulama paketlemesine yönelik yasa dışı ödemeleri 2014’te sona ermişti.

 

Google AB kararına itiraz edecek

Google Ab kararına itiraz edeceğini söylüyor. “Android daha az değil herkes için daha fazla seçenek oluşturdu. Canlı bir ekosistem, hızlı inovasyon ve düşük fiyatlar, sağlam rekabetin klasik özellikleridir. Komisyon’un kararına itiraz edeceğiz.” diyor google sözcüsü.

Avrupa Komisyonu, rakiplerin Google’ın yazılımlardaki pazar hakimiyetini akıllı telefonlardan daha fazla kötüye kullandığını şikayet ettikten sonra, Android’i geçen yıl daha da yakından araştırıyordu. FairSearch, 2013’te Google’a karşı bir şikayette bulundu ve grup Nokia, Microsoft ve Oracle gibi rakipleri içeriyordu. Eski Microsoft CEO’su Steve Ballmer, aynı zamanda, Google’ı zamanda “tekel” olarak adlandırdı ve otoritelerin kontrol etmesi gerekti. Google ve Microsoft, birkaç yıl önce Android patent anlaşmazlıklarını sona erdirirken, bu durum AB’nin orijinal iddiaları soruşturmasını engelleyemedi.

5 milyar dolar tutarındaki cezanın Google’ın geçen yılki 2.7 milyar dolarlık rekor kıran para cezası gibi arama sonuçları üzerinde manipüle edildi. Google, hâlâ geçen yıllarda beklenen bir ileri geri planda olan belirli bir karara itiraz ediyor. Facebook, Intel ve Microsoft’un hepsi, Avrupa Komisyonu’nun önemli rekabet karşıtı para cezalarıyla karşı karşıya kaldı. Microsoft, yazılım üreticisi Windows 7 güncellemesinde bir tarayıcı oyu içermedikten sonra AB tarafından iki kez cezalandırıldı. Apple’ın Avrupa Birliği’ne 15,4 milyar dolar vergi geri ödemesine de karar verildi.

AB antitröst teknoloji cezaları

AB’nin önemli para cezaları verme konusunda uzun bir geçmişi var

Android uzun süredir açık kaynaklı yazılım olarak kabul edildi, ancak Google, temel bileşenleri Google Play Hizmetleri yazılımına ve ilgili sözleşmelere yavaş yavaş ekliyordu. Üreticilerin Google’ın Android sürümünde kalmasını sağlamaya yönelik parçalanma karşıtı anlaşmaların yanı sıra, çoğu Android telefon cihazı (Çin’in dışında) artık Google’ın yazılımlarını ve bunlarla birlikte sunulan hizmetleriyle birlikte gönderiyor.
AB, Google’ın kararını 90 gün içinde yerine getirmesini ve Android’in sunduğu teklifleri ve Chrome’u ayrıştırmasını istedi. Google’ın kararı temyiz ederek, yasal sürecin uzun yıllar devam etmesi olası görünüyor. Birçoğu Google’ın kendi “Microsoft momentiyle” yüzleşmesini beklerken, AB’nin Android’deki geleceğe yönelik güçlü bir gözetlemeyi zorlamadığı ya da Google’ın yazılımını alternatif tarayıcılar veya arama motorları için bir oylama içerecek şekilde değiştirmesini istemiyor.
Bu karar, Google’ın hizmetlerini Android’de önemli ölçüde değiştirmeye zorlamaktan ziyade, Google’ın hizmetlerini Android’de paketlemesini önlemeyle ilgili daha fazla görünüyor. Telefon üreticileri, ister istemez Chrome ve Google arama uygulamalarını bir arada kullanmakta özgür olacaklar, ancak bunu yapmaya zorlanmayacaklar ve Android’in çatallı sürümlerine sahip cihazlar sunma konusunda özgür olacaklar.

0 kullanıcılar (0 oylar)
Faydalı0
insanlar ne diyor Puan verin
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Puan verin

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one