Bizimle bağlantı kur

Hayatın İçinden

G7 zirvesi: ABD ve müttefikler arasında kelimelerin savaşı

G7 zirvesi: ABD ve anahtar müttefikler arasındaki kelimelerin savaşı patlak verdi

ABD ve G7 müttefikleri arasında, grubun gergin bir zirvenin sonunda beraberlik gösterisi yapılmasından saatler sonra bir sözcük savaşı patlak verdi.

ABD Başkanı Donald Trump ve danışmanlarından ikisi, Kanadalı Justin Trudeau’da “kötü niyet diplomasi” diye suçladı.
Donald Trump, G7’nin ortak bildirisini onayladı. Fransa ve Almanya’dan ise güçlü bir başkaldırı geldi .
Bu açıklamalarda, özellikle ticaret yüzünden derin anlaşmazlıkların üstesinden gelmeye çalıştılar.
Son oturumlarda, ABD’nin ticaret ortakları Trump yönetimi tarafından uygulanan çelik ve alüminyum ithalatına ilişkin yeni tarifeleri eleştirdi.

Peki son olay nasıl ortaya çıktı?

Zirveden sonra düzenlediği bir basın toplantısında, Kanada lideri ABD tarifelerine muhalefetini tekrarladı ve 1 Temmuz’da misilleme hamleleriyle ilerlemeye cevap vereceğini belirtti.
“Kanadalılar kibar ve makul ama biz de etrafta dışlanmayacağız” dedi.

Donald Trump, Singapur’daki bir sonraki zirveye giderken, ABD yetkililerine “otomobil tarifeleri baktığımızda komüniteyi onaylamayalım” talimatını verdi.
Hareketin, Trudeau’nun “yanlış beyanları ve Kanada’nın ABD’li çiftçiler, işçiler ve şirketlerimize devasa istekler talep ettiği gerçeğine” dayandığını söyledi.

En üst düzey ekonomi danışmanı olan Larry Kudlow ve ticaret danışmanı Peter Navarro Pazar sabahı Bay Trudeau’ya daha fazla saldırmak için haberlere çıktılar.
Lomlow: “Bizi gerçekten arkadan bıçakladı” dedi. Navarro, “Cehennemde, Başkan Donald J Trump ile kötü niyetli diplomasi içinde olan ve sonra onu bıçaklamaya çalışan herhangi bir lider için özel bir yer var. Kapıdan çıkış yolu. ”
Trudeau’nun ofisi, “daha önce söylemediği hiçbir şeyi hem halka açık, hem de cumhurbaşkanı ile özel görüşmelerde” söylemediğini yanıt verdi ve G7 nihai tebliğine uymaya söz verdi.
Diğer G7 ortakları da, Trump’ın tepkisi tarafından sersemlemiş görünüyordu ve komüniteyi destekleme sözü verdiler.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “uluslararası işbirliğinin öfke ve geri çekilme ifadeleriyle dikte edilemeyeceğini” söyledi.
AFP haber ajansının aktardığı Fransız cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, “İnsanlarımıza ciddi ve saygılı olalım. Taahhüt ediyoruz ve onlara da devam ediyoruz.” diye söyledi.
Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas şunları söyledi: “Saniyeler içinde 280 Twitter karakteriyle güveninizi yok edebilirsiniz.”

Ortak tebliğde ne var?

La Malbaie’deki zirveden sonra, Quebec eyaletinde, Kanada, ABD, İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya ve Almanya gibi büyük sanayi grupları grubunun “özgür, adil ve karşılıklı yarar” konusunda mutabakata vardı. Ticaret ve korumacılığın mücadelesinin önemi hakkında ulaşılan diğer anlaşmalar şunlardır:
Rusya için: Moskova’nın “istikrarsızlaştırma davranışından vazgeçmesi” ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a desteğini geri çekmesi yönünde ortak bir talep
İran için: Tahran’ın nükleer programının barışçıl kalmasını “kalıcı olarak” sürdürme sözü
İklim: Katılmaya dair bir anlaşma. ABD, Trump’un ABD’nin anlaşmadan çekileceğini duyurmasından sonra Paris iklim değişikliği anlaşmasını uygulamak için bir taahhüt imzalamayı reddetti.
Kadın eğitimi: Dünyanın en fakir kız ve kadınlarına eğitim vermek için 2.9 milyar dolar (2.2 milyar sterlin; 2.5 milyar sterlin) sağlamak

Tarifeler neler?

1 Haziran’da ABD, Avrupa Birliği (AB), Kanada ve Meksika’dan yapılan ithalatlarda çelik için % 25 ve alüminyum için % 10’luk bir gümrük vergisi uygulamak. Trump, bu hareketin ABD güvenliği için hayati öneme sahip yerli üreticileri koruyacağını söyledi.
AB, daha sonra, Harley-Davidson motosikletlerinden bourbon’a kadar ABD mallarına misilleme tarifeleri duyurdu. Kanada ve Meksika da harekete geçiyor.

Bakalım gelecek günlerde bu zirve polemiğinin ektileri neler olacak ?

0 kullanıcılar (0 oylar)
Faydalı0
insanlar ne diyor Puan verin
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Puan verin

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one