Bizimle bağlantı kur

Mühendislik

Fuego Volkanı Piroklastik Akışı Üzerine Jeolojik İzlenim ve Landsat 8…

3 Haziran 2018’de, sıcak kül, kaya ve gazın akıntıları, Fuego Volkanı’nın(Guatemala) yamaçlarındaki dağ geçitlerine ve akarsu kanallarına dökülmüştü. Patlamadan üç haftadan uzun bir süre sonra, Landsat 8 uydusu bazı piroklastik akış yataklarında yüksek sıcaklıkları tespit etmeye devam etti.

 


Volkanik çöplerin çığları yüzlerce evi yuttu, 100’den fazla insanı öldürdü ve binlerce insanı yaraladı. Volkanik çamur kaymaları (laharlar), patlamadan sonraki haftalarda kül ve kaya ile karıştıkça, Fuego’nun güney yamacında drenaj kanallarına inen atıklar gönderdi. Yukarıdaki doğal renkli görüntüde, piroklastik akış ve lahar tortuları, yeşil, ormanlık dağın ortasında grinin dalları olarak görülür.
Erüpsiyon sırasında, magma yaklaşık 1000 santigrat derece (1800 ° F) bir sıcaklığa sahipti. Enkazın ardından gelen yağmurlu havalarda debris hızla soğumasına rağmen, Las Lajas drenaj havzasında (zirvenin güneydoğusundaki piroklastik akış çökeltileri) Landsat 8, 24 Haziran 2018’de devrildiğinde, çevredeki manzaradan 4 ila 6 derece daha sıcak kaldı. Santa Teresa ve Ceniza drenajlarında volkanik tortularda sıcaklıklar da yükseldi. Birincisi zirve deliğinin batısında; ikinci havalandırma deliğinin güneybatısında. Yukarıdaki termal haritada, sıcak alanlar parlak ve sarı görünüyor; Soğutucu alanlar mor ve mavidir. Gelişmemiş, bitki örtüsüne sahip daha yüksek kotlu alanlar, düşük kotlu gelişmiş alanlardan daha düşük arazi yüzey sıcaklıklarına sahiptir.

Fuego, yüzeyde hızla soğumuş olan ancak hala çok sıcak olan piroklastik akış yataklarından ayrıldı. Soğutma tortuları, yüzey sıcaklıklarını uzun bir süre boyunca arka plan seviyesinin üzerinde (haftalar hatta aylar) gösterebilir. Bununla birlikte, bu sıcaklık arka plan seviyesinin sadece biraz üzerinde olabilir, çünkü iç kısımdaki ısı yavaşça yüzeye olan birikintiden dışarı sızar.

En sıcak tortular genellikle en kalın olmasına rağmen, en sıcak tortular en fazla hasara neden olmaz. Örneğin, en fazla sayıda ölüm ve en çok tahrip olan Guatemala kasabası San Miguel Los Lotes, muhtemelen o bölgede meydana gelen arama-kurtarma operasyonları nedeniyle sıcak bir nokta olarak göze çarpmıyor. Patlamadan sonra insanlardan oluşan ekipler ve kurtarma ekipleri, kaybolmuş olan insanları ararken sıcak çökeltiler üzerine devrilme ve su dökerek volkanik kalıntıları soğutdu.
Afet müdahale ekiplerinin arama ve kurtarma çalışmalarına yardımcı olmak için Landsat veya diğer uydulardan gelen termal verileri kullanması mümkün. Bir püskürme gece olduğunda ve yetkililer piroklastik akış yataklarının dağılımından emin olmadılarsa, bu tür veriler hayatta kalanların nerede aranacağını belirlemek için kullanılabilir. “Doğru zamanda doğru gökyüzü ve uydu üstgeçidi olması gerekse de.”

3 Haziran 2018’de Fuego yanardağı (Guatemala) ‘daki ölümcül patlama ve özellikle de ölümlere neden olan piroklastik yoğunluk akımlarını (PDC’ler) daha iyi anlamak için araştırmalar artmaktadır. O PDC’lerin nasıl başladığı, bunların oraya nasıl taşındığı ve gelecekte oluşabilecek koşulların neler olabileceği, bütünüyle anlaşılmamış sorunlardır. PDC’lerin çökeltisine bakılarak, bunları haritalayarak ve stratigrafisini sahada inceleyerek, kimyasal, petrolojik ve fiziksel özellikleri (yoğunluk ve vesikülerlik, tane büyüklüğü dağılımı vb.) Analiz ederek ve akan dinamiklerini anlamak için sayısal modelleri kullanarak, Mühendisler, PDC’lerin materyalinin nereden geldiğini ve nasıl parçalandığını ve taşındığını anlatmayı umuyor. Ayrıca, özellikle yerel sismik ağ ve uydu uzaktan algılama verilerinin ortaya çıkmasıyla ortaya çıkan jeofizik ve jeokimyasal izleme verisine de bakacaklardır, ayrıca püskürmenin diğer yönlerini de (erüpsiyon yoğunluğu ve süresi) karakterize edecektir. Bu bilgi, özellikle de Fuego gibi bazaltik volkanlarda, bu tür PDC’lerin oluşumunu anlamamızı geliştirecek ve dünya çapındaki ve ABD’deki diğer benzer volkanlar ile ilgili olabilir.

 

Fuego Volkanı yüksek çözünürlüklü Landsat 8 uydu Görüntüsüne ulaşmak için tıklayınız.

0 kullanıcılar (0 oylar)
Faydalı0
insanlar ne diyor Puan verin
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Puan verin

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Tıkla yorum yap

Mesajını Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir