Bizimle bağlantı kur

Eğitim

Financial Times, Ülkemizdeki gerçek enflasyonu anlattı.

Financial Times, Türkiye’de gerçek enflasyonun gösterilenden çok daha yüksek olduğunu yazdı.

 

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ profesör Steve Hanke, yıllık enflasyon oranının yüzde 39,2 olduğunu, enflasyon hesaplamasından hareketle getirinin de yüzde 40’ın üzerinde olması gerektiğini belirtti.

Liradaki değer kaybını ve Türkiye’nin attığı adımları değerlendiren Financial Times, Türkiye’ye değin dış borç ve kur kaygılarının yanı sıra, enflasyonun düşük gösterildiği istikametinde kaygılar de bulunduğunu aktardı.

FT’de yer alan Jamie Powell imzalı yazıda Amerika Birleşik Devletleri iktisat profesörü Steve Hanke, geçtiğimiz hafta yayımladığı bir yazısında Türkiye’de liradaki değer kaybının da hemen peşinden gerçek enflasyonun senelik yüzde 39,2’ye eriştiğini belirtiyor. Hanke, “Satın Alma Gücü Paritesi”ne dayanan metodolojisinden enflasyonu “döviz kuru değişimi”ni baz alarak hesaplıyor.

‘FAİZ YÜZDE 40’IN ÜZERİNE ÇEKİLMELİ’

Yazıda bu rakamın resmi rakamın 3,6 katı olduğu vurgulanırken, Hanke enflasyonla mücadele etmek için faizlerin yüzde 40’ın üzerine çekilmesi gerektiğini öne sürüyor.

FT’deki yazıda Reisicumhur Tayyip Erdoğan’ın faiz konusundaki tutumuna atıf olarak “Bunu Erdoğan’a söylemeyin” denilirken, Steve Hanke’nin Forbes’ta yayımlanan yazısında lira için talebin azaldığı, piyasada çok fazla “düşük kaliteli lira” bulunduğu belirtiliyor.

Hanke, Forbes’a yazdığı yazıda Erdoğan Türkiye’yi yönettiği sürece “vaziyetin değişmeyeceğini” ifade ediyor.

ENFLASYON HESABI NASIL YAPILDI?

Hanke’nin gerçek enflasyonu bulmak için yaptığı hesap, Jacob Frenkel ve Gustav Cassel’in 1920’lerde Almanya’daki hiperenflasyonu ölçmek için geliştirdiği metodolojiyi kullanıyor.

Hanke ve meslektaşı Charles Bushnell, gerçek enflasyonu bulmak için mahalli para birimi cinsinden görece alım gücünü ölçüyor.

Financial Times yazısında, Türkiye ekonomisinin görece “saydam” olduğu, izah eden resmi rakamlar nedeniyle böyle bir hesaba gerek olmayabileceği ifade edilerek, izah eden resmi tüketici fiyat endeksleri aktarılıyor.

Ayrı olarak yazıda dolar/lira kurunu enflasyonu ölçmek için kullanmanın yarattığı meselelerden söz edilerek, Türkiye’nin en çok dışalım yaptığı ülkelerin başka para birimleri kullanan Rusya, Almanya, Çin ve İngiltere olduğu kaydediliyor.

Bu sebeple Türkiye’nin dış borcu dolar cinsinden olsa da, enflasyona tesiri gösterecek para biriminin dolar olmayabileceği savunuluyor ediliyor.

SGP METODOLOJİSİ TARTIŞMALI ANCAK ENFLASYON HESAPLANANDAN YÜKSEK

“Satınalma Gücü Paritesi” metoduna göre Türkiye’nin içinde bulunduğu “Kırılgan Beşli” için yapılan 1996-2013 dönemini kapsayan bir çalışma (1), Türkiye için SGP yoluyla Enflasyon hesaplamanın çok geçerli olmadığını ortaya koyuyor. SGP metodolojisi literatürde de tartışılan bir hesaplama. Ancak Türkiye’de son iki senede petrol ve demir madeni fiyatları başta olmak üzere emtia fiyatlarının dolar bazındaki artışı ve kurdaki gelişmelerden dolayı enflasyonun hesaplananın üzerinde olduğu düşünülüyor.

 

(1) Jamie Powell, “Inflating inflation”, Financial Times, 31/05/2018.

(2) Steve Hanke, “Turkey’s Lira Takes a Dive and Inflation Soars”, Forbes, 24/05/2018.

0 kullanıcılar (0 oylar)
Faydalı0
insanlar ne diyor Puan verin
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Puan verin

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Tıkla yorum yap

Mesajını Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir