Bizimle bağlantı kur

Teknoloji

Bükülebilir, esnek ekranlı telefonlar, düşündüğünüzden daha yakın zamanda gelecek

Rüzgarla katlanabilen, esneyebilen ve çırpabilecek ultra ince ekranlar? Telefonların geleceği bu yöne doğru ilerliyor.

Samsung’un Galaxy telefonlarında, 2013’ün LG G Flex telefonunda ve LG’nin bu yılki CES’inden bir poster gibi görünen OLED TV’de esnek ekranlar görmemize rağmen, yine de tamamen bükülebilir bir telefon göremedik.
Fremont, Kaliforniya’da bulunan küçük bir şirket olan Royole (“kraliyet” olarak telaffuz edilir), bu teknolojiye yakınlaşmayı umuyor. Yaklaşık 0.01 milimetrelik kalınlıkta, rüzgarda esneyen, katlanan ve hatta flap yapan süper ince OLED ekranlar geliştirdi. Aynı zamanda ekranla beraber yürümek için telefon donanımı üzerinde çalışıyor.

Royole’un bükülebilir telefon tasarımı, bir candybar telefon gibi düz bir şekilde kullanabileceğiniz veya bileğinizin etrafında bükebileceğiniz bir sarma aygıtı tasarlar. Prototip bu hafta başlarında hazır olmasa da Royole, esnek telefonunun önümüzdeki hafta başlayacak olan Berlin’deki IFA konferansına gideceğini söyledi.
Bu kavram, telefonların yöneldiği yeni bir yön olabilir ve satışların yavaşlaması nedeniyle endüstrinin daha fazla telefon satmak için ihtiyaç duyduğu yenilikçi itici güç olarak hizmet edebilir. Örneğin, Samsung’un, esnek bir “kırılmaz” OLED ekrana sahip bir telefonda da çalıştığı bildiriliyor.

Merkezi California’da olmasına rağmen, Royole Çin’de fabrikaları var ve çoğunlukla esnek ekranları kıyafetlerden ve arabalardan hoparlörlere kadar her şeyle donatmak için diğer şirketlerle birlikte çalışıyor. Şimdi satın alabileceğiniz bazı ürünler, kronu kucaklayan bir ekranı olan 900 dolarlık keçe şapka gibi. Diğerleri, yukarıda bahsedilen telefon gibi, hala geliştirilme aşamasında.
Kısa bir süre önce Royole’un ekranlarına yakından baktık ve dokunmatik ekranlar olmasa bile, gerçekten canlı, canlı ve inç başına keskinlikte 200 ila 300 piksele sahiplerdi. Ve çok hafifler.
Daha önce saran telefon gibi kavramlar gördük. 2016 yılında Lenovo, aynı şeyi yapmayı amaçlayan CPlus konsept telefonunu gösterdi. Telefonunuzun özelliklerini giyilebilirlik taşınabilirliği ile birleştiren CPlus, bileğinizin etrafına sarılır ve ekran üzerinde parmağınızla hareket ettirebilirsiniz.

Royole ve Lenovo’ya ek olarak, büyük isim teknoloji şirketleri bu fikirle oynuyorlar. Bu günlerde, Microsoft’un, Samsungun hem de Huawei’nin “katlanabilir” telefonlar üzerinde çalıştıkları bildiriliyor. Bu cihazlar, bir menteşe ile birbirine bağlı iki ekrana sahip olduğu söylendiğinde, ZTE Axon M gibi, telefon üreticileri en azından form faktörüyle deney yapıyorlar.
Tüm bu şirketler, bu bükülebilir ekran ve donanım üretmek için büyük ve küçük bir yarış olduğu için, dünyanın ilk seri üretilen esnek telefonunu satın alma yeteneğiniz düşündüğünüzden daha çabuk gelebilir.

0 kullanıcılar (0 oylar)
Faydalı0
insanlar ne diyor Puan verin
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Puan verin

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Tıkla yorum yap

Mesajını Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir