Bizimle bağlantı kur

Sağlık

Boyun ağrısı, ciddi bir durumun belirtisi olabilir mi?

İnsanların boynunun yan tarafında ağrı hissetmesi yaygındır. Çoğu durumda, ağrı bir kas spazmı veya başka bir iyi huylu nedene bağlı olarak ortaya çıkar. İnsanlar sık sık ağrılarını ev ilaçları ve ağrı kesicilerle tedavi edebilirler. Bununla birlikte, şiddetli veya uzun süreli boyun ağrısı için, bir doktora görünmek en iyisidir.

Boyun, omurga kemikleri, kaslar ve diğer dokuları içeren insan vücudunun hayati bir parçasıdır. Vücudun diğer bazı önemli kısımlarından farklı olarak, boyun ortada ve yaralanma riski taşır. Boyun da gün geçtikçe sürekli hareket ettiği için gerilmeye eğilimlidir.
Aynı zamanda, bir kişinin omuz, sırt, çene ve kafa gibi birbirine bağlı bölgelerde acı çekmesi yaygındır.
Bu yazıda boynun sağ tarafında dokuz yaygın ağrı nedeninin yanı sıra tedavi seçenekleri ve bir doktora ne zaman görünmemiz gerektiğini anlatacağız.

Boyunun yan tarafında ağrı nedenleri

Boyunun sağ tarafında en sık görülen ağrı nedenlerinden bazıları şunlardır:

1. Dejenerasyon, aşınma veya yıpranma

Kademeli aşınma ve yıpranma, boynun sağ yada sol tarafında ağrıya neden olabilir.
Boyundaki omurlar ve diskler yaşla birlikte yıpranacaktır. Bozundukça, bir kişi boyunda kronik veya kalıcı bir ağrıyla karşılaşabilir.
Bazı tıbbi durumlar, omurların, disklerin ve boynun diğer bölümlerinin de bozulmasına neden olabilir.

Bu ağrılar şunları içerebilir:
-iltihap
-sinirler sinir
-servikal kırıklar
-artrit
-servikal disk dejenerasyonu

2. Kötü uyku pozisyonu

Omuzlarda, sırtta veya boyunda sertlik veya ağrı hissetmek yaygındır.

İnsanların benimsediği uyku pozisyonu, kullandıkları yastık sayısı ve yatağın sertliği, sabahları uyanmalarını nasıl etkilediklerini direk etkiler.
Ya başın ya da boynun desteklenmemesi ya da uyumsuzluk ile uykuya dalmak boğaz veya boyun ağrısıyla uyanma olasılığını arttırır.

 

3. Non-spesifik boyun ağrısı

Bazı durumlarda, boyun ağrısının kesin nedenini tanımlamak zordur.
Belli bir neden olmaksızın boyun ağrısı genellikle küçük bir burkulma veya kas dokusunda ufak tefek problemler ile kendini gösterebilir. Bu tip acılar en yaygın boyun ağrısıdır.
Ağrı bazen kötü duruşa bağlı olabilir. Boynun uzun süre hizalanmadan tutulması kasları zorlayabilir.
Örneğin bir kişinin gündüzleri birkaç saat boyunca işlerinde öne eğildiği zaman gerçekleşebilir.

4. Stres ve Anksiyete

Belki de çağımızda ki en önemli neden bu ikilidir. Stres, kasların gerilmesine neden olabilir. İnsanlar sık sık boyun ve sırtlarında gerginlik hakkında konuşurlar ve aşırı gerginlikten ağrı hissedebilirler. Kaslardaki gerilim sinirleri zorlar veya baskı yapabilir…

 

5. Ani başlangıçlı veya akut tortikollis

Tortikolis, başın bir tarafa büküldüğü tıbbi bir durumdur. Başı düzeltmeye çalışmak çok acı verici olabilir. Tortikollinin nedeni her zaman bilinmemektedir.
Doktorlar çoğu vakada boyundaki küçük bir bağ veya kas burkulmasından kaynaklandığından şüphelenir, boyunun uzun süre soğuk havaya maruz bırakılması da bir etken olabilir. Tortikolis genellikle geceleri ortaya çıkar, yani bir kişinin yatağa gittiğinde hiçbir belirti göstermeyeceği gibi boynunu hareket ettirmeden uyuduğu için ağrı ile uyanacağıdır. Çoğu durumda, ağrı birkaç gün sonra geçecek ve hareket normale dönecektir.
Bazen tortikolis, daha ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. Bazı potansiyel hastalarda altta yatan tortikollis nedenleri arasında tümörler, enfeksiyonlar ve ilaç almaktan kaynaklanan yan etkiler bulunmaktadır.

6. Brakiyal pleksus yaralanması

Amerikan El Cerrahisi Derneği, brakiyal pleksusu, omuriliğin boyundaki ellere bağlandığı sinirler topluluğu olarak tanımlar.
Eğer boyun zedelenmesi brakiyal pleksusu etkiliyorsa, elinizde de ağrı oluşabilir.
Brakiyal pleksusta yaygın bir yaralanma sebebi, bir spor yaralanması ya da trafik kazası sonucu meydana gelebilecek künt kuvvet travmasıdır.

 

7. Boyuna gelen ani bir sarsıntı

Omurga incinmesi, başın ileri sarsıldığı ve çok hızlı bir şekilde tekrar yerine oturduğu boyunda bir yaralanmayı anlatır.
Hareket bir omurun çatlamasına yada incinmesine benziyor. İnsanlar araba kazaları ile ilgili olarak ani sarsıntı veya G kuvvetine maruz kalma eğilimindedir, ancak spor aktiviteleri ve diğer ani hareketlerin bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir.

 

8. Servikal radikülopati

İnsanların sıklıkla sıkışmış bir sinir olduğu düşünülen servikal radikülopati, boyundaki omurilikten kaynaklanan sinirlerin tahrişinin ağrıyı koldan aşağı doğru yaydığı zaman ortaya çıkar.

Bu, boyunda ağrıya yol açabilse de, birincil semptomlar şunlardır:
-kollarda uyuşma
-kollardaki iğnelenmeler
-kolların bir kısmında ağrı veya zayıflık

Servikal radikülopatinin en yaygın iki nedeni servikal spondiloz, boyun artriti ve prolapsus bir disktir.

 

9.Yan boyun ağrısının nadir nedenleri

Boyun ağrısı daha az görülen, daha az yaygın nedenleride vardır. Bunlar şunları içerebilir:

-romatoid artrit
-kanser
-ağır yaralanma
-sinirler, omurlar veya omurilikte hasar
-enfeksiyonlar
-kemik hastalıkları

 

Tedavi ve ev istirahati

Germe ve boyun egzersizleri yapmak ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.
Boyun ağrısı hafif veya orta olduğunda, genellikle semptomları evde tedavi etmek mümkündür. Bazı boyun ağrısı vakaları bir gün boyunca hızlı bir şekilde artacaktır, diğerleri ise tam olarak geçmek için birkaç hafta sürebilir.
Bir kişi tıbbi yardım almadan önce ev ilaçlarını kullanmak isteyebilir. İnsanlar acılarını hafifletmek için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirler:

-reçetesiz (OTC) ağrı kesiciler ve anti-enflamatuar ilaçlar almak
-Isıtma pedleri, ılık bir duş, nemli havlu kullanarak ısı uygulanması
-boyun masajı ve manipülasyonu
-boyun germe
-stresi azaltmak
-Yaralı alana buz uygulamak
-Otururken, ayakta dururken ve yürürken iyi duruş uygulamak
-boynu destekleyen bir pozisyonda uyumak
-boynu güçlü tutmaya yardımcı olmak için egzersizler yapmak

Ancak, ev ilaçları her zaman acıyı hafifletmeyebilir. Bazı insanlar boyun ağrısından kurtulmak için tıbbi tedavi gerektirir. Kesin tedavi, altta yatan koşulların ağrıya neden olup olmadığına bağlı olacaktır.

Bir doktor aşağıdaki ek tedavileri deneyebilir:
-kas gevşeticiler
-ilaçları doğrudan boyun içine enjekte etmek
-fiziksel veya mesleki terapi
-cerrahi işlem

Ne zaman doktora görünmeliyiz

Genellikle hafif veya orta derecede ağrı veya rahatsızlık için bir doktora görünmek gerekli değildir. OTC(ağrı kesici) ilaçları almak ve gün boyunca nazikçe hareket etmek, ağrıyı en aza indirmeye yardımcı olur.
Ağrı şiddetli veya kalıcıysa veya ek semptomlar varsa, tıbbi yardım almanız önerilir.
Bir doktor, daha ağır yaralanmaların veya tedavi gerektiren diğer durumların olup olmadığını belirlemede yardımcı olabilir. Ayrıca ağrıyı hafifletmek için daha güçlü tedaviler de yazabilirler.

Son olarak
Boyunun sağ tarafındaki ağrı nadiren endişe kaynağıdır. Bu acının çoğu nedeni iyi huylu ve ev ilaçları ile tedavi edilebilir.
Semptomlar devam ederse veya şiddetli ise, bir kişi en kısa zamanda tıbbi yardım almalıdır. Çoğu boyun ağrısı vakası 1-2 hafta içinde düzelir.

0 kullanıcılar (0 oylar)
Faydalı0
insanlar ne diyor Puan verin
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Puan verin

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Tıkla yorum yap

Mesajını Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir