Bizimle bağlantı kur

Mühendislik

Blok mağaracılık: Yeni bir madencilik metodu ortaya çıkıyor

Blok mağaracılık, yeni madenlerin geliştirilmesi veya açık ocakların işleyişinin genişletilmesi için yeni bir alternatif yöntemdir.

Blok mağarası, bir cevher kütlesinin zarar görmesini ve kendi ağırlığı altında kademeli olarak çökmesini sağlayan yeraltı sert kaya madenciliği yöntemidir. Açık ocak madenciliğinin yeraltı versiyonudur. Blok mağarasında, büyük bir kaya parçası kesilerek, yıkıldıkça kendi molozu ile dolduran yapay bir mağara yaratılır. Bu kırık cevher, kırık cevher kütlesinin altında önceden oluşturulmuş bir dizi huni ve giriş tüneline düşer. Bu minyatürler, bunker benzeri kaya kütlesi içindeki çökmekte olan cevherden korunmakta ve madenciler buradan sürekli olarak çıkarmaktadır. Çökme, cevher gövdesi boyunca yukarı doğru ilerler, sonuçta yüzeyin geniş alanlarının darağaçlarına girmesine neden olur.

Blok mağara madenciliğinin maliyeti, geleneksel yöntemlerin muhabir maliyetinin yaklaşık 1 / 10’udur. Üretim oranları günde 30.000 ila 100.000 tona ulaşabilir. Ayrıca, sondaj ve patlatma maliyetleri çok daha azdır ve dolgu maliyetleri yoktur. Blok mağarasının bir diğer faydası ise yüzey atık bertarafı ihtiyaçlarındaki büyük azalımdır. Açık çukurlar daha da derinleştikçe, atık kayaç oranlarının cevher olarak artması ve atıkların yüzey depolama alanlarına yerleştirilmesi gerekmektedir. Blok mağaracılık gibi yeraltı yöntemlerinden elde edilen atık kaya miktarı, bunun bir kısmını oluşturur ve bu da karadaki arazi etkilerini azaltır.

Blok mağara yöntemini seçmek için temel faktörler şunlardır:

1. Kaya kütlesinin doğal mağarasını başlatmak ve yaymak için yeterli yükseklik ve ayak izi alanına sahip büyük bir depozit içeren bir bölge.

2. Mağaracılık sürecinde parçalanmayı teşvik etmek için in-situ kaya kırıkları, uzun ömürlü noktaları ve kazı tünellerini desteklemek için yeterli kaya kütlesi dayanımı ve yönetilebilir zemin gerilmeleri gibi faydalı jeomekanik özellikler.

3. Cevher değeri sadece işletme maliyetlerini karşılayamaz, aynı zamanda başlangıçtaki diğer maliyetlere kıyasla nispeten yüksek başlangıç ​​sermayesi maliyetleri ve uzatılmış üretim öncesi dönemleri de kapsar. Minimum olarak, cevher değeri saha işletim maliyetlerinin iki veya üç katı olmalıdır (madencilik, işleme ve genel ve idari masraflar).

4. Yüzey bozukluğunun mağaranın üstündeki kabulü. Mevcut ya da planlanan altyapı ve çevresel hususlar göz önünde bulundurulduğunda bu rahatsızlık bölgesi dikkate alınmalıdır.

Büyük açık ocak madenleri hayatlarının sonuna geldikçe, birçok şirket düşük maliyetli, büyük ölçekli yeraltı operasyonlarına geçişin fizibilitesini inceliyor. Blok mağara madenciliği, benzer açık ocak üretim oranlarını ve işletme maliyetlerini sunabilen yegane yeraltı yöntemidir. Yeni gelişmeler için, blok mağara madenciliği, daha az atık bertarafı gereklilikleri ile daha küçük bir yüzey ayak izinin avantajını sunmaktadır.

Alttaki videodan animasyon görüntüsünü izleyebilirsiniz..

0 kullanıcılar (0 oylar)
Faydalı0
insanlar ne diyor Puan verin
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Puan verin

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Tıkla yorum yap

Mesajını Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir